Bez černý
Sambucus Nigra L.
Bez černý patří mezi nejoblíbenější a také nejznámější léčivé rostliny.Požíval vždy mezi lidmi veliké vážnosti, o čemž nejlépe vypovídá přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni."

Sběr: Na jaře se sbírají květenství. Odstříhávají se a ukládají do košíků, aby se nezapařily. Sušíme celá květenství, nejlépe zavěšená na šňůrách, popřípadě v malé slabé vrstvě, vždy ve stínu max. do 45 ° C. Dbáme na to, aby droga nezahnědla, neboť tím se stává bezcennou. Na podzim se sbírají plody - bezinky. Sesychací poměr je u květů 6 : 1, u plodů 8 : 1 a u listů 4(5) : 1.

Použití: !Pozor: Bezinky nejezte za syrova, neboť mohou vyvolávat příznaky otrav.!

Květ černého bezu je vynikající potopudnou rostlinou. Má též účinky močopudné a příznivě působí na cévy Plody působí jako prostředek proti bolesti, mají i protizánětlivý účinek Čaj z usušených květů (nálev): pijeme jako prostředek potopudný při nachlazení, začínající chřipce, rýmě, kašli a při horečce. Sladíme jej cukrem, medem, jitrocelovým sirupem (jitrocel svaříme s cukrem).

Chladný neslazený čaj popíjíme při žaludečních nevolnostech, žaludeční a střevní kolice , žaludečních křečích, k uvolnění plynatosti, při žlučníkových obtížích, menstruačníchbolestech, neuralgických bolestech,migréně.


Vlažný neslazený čaj pijeme po šálcích proti zácpě, vysokému krevnímu tlaku, jako močopudný prostředek, při ledvinových chorobách nemocech močového měchýře, ledvinových a močových kamenech, prostatě, vodnatelnosti.

Neslazený vychlazený čaj pijeme po šálcích pravidelně jednu hodinu po jídle k upravení zažívacích poruch a jako mírně projímací prostředek Bezinky můžeme usušit a pak z nich připravit odvar, ale mnohem účinnější je šťáva z čerstvých plodů. Doporučuje se ke šťávě z bezinek přidat vodku nebo brandy a to v poměru 1:5. Šťávu z čerstvých plodů je vždy nutné převařit, tepelně nezpracovaná může způsobit zvracení.