Smetánka lékařská
Taraxacum offcinale

Sběr:
sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen - duben), listy (květen – září), nať s kořenem (březen - duben).

Použití:
podporuje trávení a celkově hlavně látkovou výměnu, příznivě se projevuje při poruchách ledvin a při zánětech močových cest, vyhání a částečně rozpouští ledvinové kameny, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, při žaludečních poruchách zlepšuje chuť k jídlu, a příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin. Obyčejně připravujeme odvar z kořenové drogy, vařený 1 minutu, který podáváme 2 až 4 krát denně.

Kromě užití v léčitelství má smetanka důležité místo v jídelníčku, neboť se z mladých listů - zvlášť bohatých na vitamín C - připravuje zdravý jarní salát. Jarní salát: listy smetanky opláchneme, nakrájíme nadrobno, přidáme trochu pokrájené mladé cibule a smícháme se zakysanou smetanou, ochutíme špetkou soli, cukrem a citronovou šťávou

Pomazánka: nadrobno pokrájené listy pampelišky, pomazánkové máslo, stroužek prolisovaného česneku

Pampeliškový likér (napomáhá snižování hmotnosti):
150 gramů sušeného a podrceného kořene pampelišky kopaného na podzim dáme do láhve žitné a necháme za občasného protřepání 2 týdny vyluhovat. pak přecedíme, kořen vylisujeme a přefiltrujeme. Denně pijeme půl likérové odlivky před obědem a večeří.

Pampeliškový med
Nemá účinky jako pravý med, je to jen pochutina. Na 1 litr  vody 1 kg cukru, 365 květů pampelišky a jeden citron  nakrájený na kolečka. Z květů odstraníme zelené části  (pečlivě, dělají hořkou chuť) 10 minut vaříme, zcedíme  a přidáme cukr a citron. Vaříme do zhoustnutí.