Podběl lékařský
Tussilago farfara L.
Výskyt:
Roste hojně na vlhkých jílovitých půdách, na pasekách, náspech, v lomech a podél cest.

Sběr:
sbíráme květní úbory za suchého počasí od března do dubna, listy bez řapíků od května do července. Květy nesmí mít stonky delší než 1 cm a nesmí se sbírat odkvétající nebo vadnoucí úbory, které by se při sušení rozpadaly a dozrávaly by v nich nažky. Květ podbělu schne velmi dobře. Sušíme jej rychle, ve vrstvě do 5 cm ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Zahnědlé nebo odkvétající květy s chmýřím během sušení odstraňujeme. Dobře usušený květ si musí ponechat svou původní žlutou barvu. Listy podbělu sušíme v malém množství v průvanu v jednoduché vrstvě. Výhodné je pokládat list vedle listu lícem dolů, aby plstnatá strana lépe vysychala. Je možné je usušit i navlečené na niti.

Použití:
Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky a usnadňuje odkašlávání. Droga se užívá při onemocněních horních cest dýchacích – při katarech, astmatu, kašli. Podběl byl známý už v časech Hippokrata jako prostředek na tišení suchého kašle. Květy jsou kontraindikovány v těhotenství a při kojení. Max. doba používání je 4-6 týdnů během roku.

Čaj (nálev):
Vnitřně se užívá při nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích, při bronchiálním astmatu, po zápalu plic a při horečce.

- 1 lžička sušených řezaných listů a 1 lžička květů (nebo 2 lžičky listů) na ¼ l vody. Necháme přejít varem, 15 minut stát a přecedíme. Pijeme teplý 1 - 2 šálky denně při výše uvedených potížích.
- podbělového čaje se užívá ke kloktání při zánětech v dutině ústní a v hrdle.


Zevně se doporučuje v obkladech při zánětu žil, na vředy, ekzémy a na špatně se hojící rány;